top of page
sss.jpg

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kombuçça’yı ne zaman tüketmeliyim?

Canınız ne zaman isterse. Fakat özellikle güne güzel başlamak için uyandığınızda, yüksek enerji için spor öncesi, çok yemek ya da alkol tükettiğinizde vücudunuzu doğal yolla rahatlatma ihtiyacı olduğunda ya da yemeklerinizle birlikte yararlı ve doğal içerikli bir içecek olarak.

 

Kombuçça’da şeker var mı?

Şeker, Kombuçça'nın ana bileşeni olan maya ve bakteri kolonisinin (SCOBY) temel besin kaynağıdır. Şeker sayesinde SCOBY fermantasyonu başlatır ve beslenerek çayı, yararlı probiyotik bir içeceğe dönüştürür. İçindeki şekerin büyük bir miktarını tükettiğinden geriye çok az miktarda kalır.

 

Şişemde yüzen şeyler nedir?

Pastorize edilmediğinden ve içinde canlı kültür bulunduğundan bazen küçük maya parçaları gözlenebilir. Aynı zamanda soğuk sıkım taze meyveler kullanıldığından şişenin dibine bu meyvelerin tortuları çökebilir.

 

Pastorize edilmemiş ne anlama gelir?

Pastorizasyon işlemi ısıl işlem ile içindeki yaşayan kültürleri öldürmek anlamına gelir. Kombuçça’nın yararlarının sırrı pastorize edilmeden üretiliyor olması ve bu sayede içinde yaşayan, aktif ve harika probiyotiklerin olmasıdır.

 

Kombuçça’yı ne kadar tüketmeliyim?

Daha önce hiç kombuçça içmediyseniz ve vücudunuzu güçlü bir probiyotikle ilk defa tanıştırıyorsanız ilk 1 hafta günde 100 ml ile başlayabilirsiniz. İçindeki probiyotikler bakteri florasını etkileyeceğinden sindirim sisteminizin alışması gerekebilir. Tüketim düzenli olduğunda sindirim sisteminiz de alışacaktır. Günde 500mL üzeri tüketim sindirim sisteminizi fazla çalıştırmanıza sebep olabilir.

 

Kombuçça’yı kimler tüketebilir?

Kombuçça tadını seven ve sağlıklı yaşamak isteyen herkes için uygundur.

Hamileler, emziren anneler, 3 yaşından küçük çocuklar, ağır bağışıklık düşüklüğü yaşayan hastalar, düzenli ilaç kullananlar, bağırsak hassasiyeti olan, kafein ya da maya alerjisi olan kişilerin tüketmeden önce doktoruna danışmalılar.

bottom of page