top of page

KOMBUCHA

NEDİR?

arka plan ağaçlar sol

Ülkemizde kombu çayı, komboçayı gibi isimlerle de bilinen Kombucha, yaklaşık iki bin yıl önce Doğu Asya’da Çin, Kore ve Japonya’da köken almış ve rivayete göre Çin kültüründe ölümsüzlük iksiri olarak adlandırılmış. Samurayların Kombucha’yı savaşlarda mataralarında taşıdıkları çünkü onlara savaşlar sırasında enerji verdiğine dair oldukça havalı bir söylemi bile var. Bu antik sayılabilecek yaşını almış şifalı ev içeceği, bir ilaç değildir fakat sağlıklı bir yaşam sürmeniz için size destek olabilir.

Kombucha, SCOBY (maya ve bakterilerin simbiyotik kolonisi) halk arasında çay mantarı da denilen mayamızın şeker ve çayla fermantasyona girmesiyle üretilen, hafif tatlı, gazlı ve asidik özellikte lezzetli bir içecektir. Diğer tüm fermente gıdalar gibi (kefir, yoğurt, turşu gibi) probiyotik özelliği taşır yani bağırsaklarımız için gereken pek çok yararlı bakteri içerir. Kullandığımız şeker Scoby için temel besin kaynağıdır ve fermantasyon sonunda Scoby, şekerin çoğunu yiyip bitirir.

Fermantasyonun ardından kombucha B vitamini, enzimler, antioksidan, aminoasit, polifenol ve probiyotikler açısından oldukça zenginleşir. İçindeki bu yararlı bakteriler ürettikleri selüloz ile hücreler için bir kalkan görevi görür.

arka plan ağaçlar sağ

Neden

KOMBUÇÇA

İçmeliyim?

“Bağışıklık sistemimizin %80’i bağırsaktadır ve sindirim sistemi, sinir sistemimizin ikinci en büyük kısmıdır. Dolayısıyla, bağırsağın ikinci beyin olarak kabul edilmesi hiç de şaşırtıcı olmaz. Her gün kombucha içmek bağışıklık sistemi işlevine yardımcı olabilir ve bununla birlikte genel sağlığımız için de pek çok fayda sağlar”​ *

 

*Dr. Josh Axe: https://draxe.com/7-reasons-drink-kombucha-everyday/

detoks ikon
bağışıklık ikon
enerji ikon

Detox 

İçeriğindeki organik asitlerle, vücuda zarar veren toksinlerin, sağlıksız ve hormonlu gıda, ilaç ve kimyasal kalıntıların böbrekler ve su vasıtası ile vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemi

 Probiyotik ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini desteklemeye ve enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olabilir.

Enerji ve Performans 

İçerdiği demir, kafein ve B vitamini sayesinde vücudumuza enerji verir. Spor öncesi ve güne başlamak için harika bir enerji kaynağıdır.

metabolizma ikon
yoga ikon

Metabolizma ve Kan Dolaşımı

İçeriğinde enzimler sayesinde hem bağırsak faaliyetlerini düzenlemeye hem de yağ yakımı hızlandırmaya ve kilo kaybına yardımcı olabilir.

Sakinleşmek ve İyi Hissetmek

Yüksek miktarda B12 vitamini içeriği ile enerji seviyesini yükseltir. Mental dengeyi sağlamaya, sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olabilir.

sindirim ikon

Sindirim Sistemi ve Bağırsaklar

İçerdiği yararlı asitler, enzimler ve probiyotikler sayesinde sindirimi desteklemeye ve bağırsak florasının güçlenmesine destek verebilir.

NedenKombucca
icerigindeNeler

İçeriğinde

Neler Bulunur ?

Aslında Kombuçça’nın içeriğine bakacak olursak, neden içer içmez harika hissetmeye başladığımız ortaya çıkıyor.

probiyotik çerçeve
probiyotik ikon

Probiyotikler (Mikroorganizmalar)

Yaklaşık 400 milyonun üzerinde yaşayan iyi bakteriler sindirimi rahatlatarak besin emilimini hızlandırır ve bağışıklık sistemini destekler.

polisakkarit çerçeve
polisakkarit ikon

Polisakkarit

Çok iyi bir enerji kaynağıdır.

Bağışıklık sistemini yeniler ve bağ dokuları güçlendirir.

organik asit çerçeve
orgaik asit ikon

Organik asit

Karaciğeri temizlemede ve sindirimin kolaylaşmasında yardımcıdır.

enzimler çerçeve
enzimler ikon

Enzimler

Vücudumuzdaki protein, şeker ve yağın kırılımını sağlayarak sindirimi hızlandırır.

vitaminler çerçeve
vitaminler ikon
polifenol çerçeve
polifenol ikon

Polifenol

Çaydan ve bitkilerden gelen kuvvetli bir antioksidandır. Hücre yenileyici özelliği ile ön plana çıkar.

mineraller çerçeve
mineraller ikon

Mineraller

Elektrolitler mineral birleşenleridir ve vücutta elektrik iletimini sağlayan iyonlara dönüşür. Bu elektrik iletimi hücrelerin birbirine bilgi gönderebilmesini sağlar. Bu sayede düşünebilir, görebilir ve hareket edebiliriz.

B Vitaminleri, C vitamini

Kombuçça, bağışıklık sistemi ve sindirim sisteminde etkin rol oynayan yaşayan mikroorganizmalar içeren hafif gazlı bir içecektir. Tıpkı kefir, yoğurt ya da turşu gibifermente edilerek yapılır. Doğal probiyotik, antioksidan, vitamin ve enzim kaynağıdır. Kullanılan şeker fermantasyonun başlaması içindir. Kombucha mayası tarafından parçalanır, dönüştürülür ve büyük ölçüde tüketilir.

Soğuk içilir. Lezzetiyle şaşırtır. Keyfinizi yerine getirir. Sever. Kucaklar. Dost içecektir.

bottom of page